هدف گذاری قزاقستان برای صادرات یک میلیون تن آرد به کشورهای همسایه از جمله افغانستان ،تاجیکستان و عراق .

بررسی رفتار صادراتی قزاقستان نشان دهنده هوشمندی در هدفمندی یارانه ها می باشد .

قزاقستان با وسعتی نزدیک به ۲ برابر بزرگ تر از ایران و جمعیتی کمتر از ۱۸ میلیون نفر دارای ظرفیت های کشاورزی ارشمندی می باشد .

آمار و ارقام برداشت محصولات کشاورزی حاکی از ظرفیت صادرات بیش از ۱۰ میلیون تن در سال بوده و این کشور در مقام ۱۰ کشور اول در صادرات آرد قرار دارد .

در کشورهای سرشار از نفت مانند ایران ، جهت ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری انواع مختلف یارانه و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار متقاشی ها و فعالان اقتصادی قرار می گیرد که از منظر کارگزاران این باور ، اقدامی درست و بی کم و کاست است ولی می توان گفت که این هم نوعی گداپروری می باشد چرا که به تولید واقعی و رقابتی نمی انجامد .

قزاقستان طی ۴ سال گذشته با تغییر هوشمندانه تولید محصولات کشاورزی از کاهش کشت گندم و افزایش حمایت در کشت دانه های روغنی ، نه تنها در مسیر بهره وری و ایجاد ارزش افزوده گامهای ارزشمندی را برداشته است بلکه در زمینه محصول سنتی خود که عمدتا نیز بصورت دیم کشت می شود اقدامات موثری را بعمل آورده است .

 

قزاقستان به موازات توسعه سطح کشت و تقویت مکانیزاسیون کشاورزی در سال های اخیر ، جهت صنایع تکمیلی و عمل آوری محصولات جهت جلوگیری از خام فروشی اقدامات موثری ترتیب داده و بنگاه های اقتصادی بزرگی را بوجود آورده است که شاید ۱ یا ۲ شرکت اول این کشور بسیار قوی تر از شرکت بازرگانی دولتی ایران عملکرد و نتیجه داشته است ( آلیبی دارای بیش از ۳۰ واحد تولیدی در شهرهای مختلف قزاقستان و ظرفیت ذخیره سازی ۳ میلیون تن گندم ، سالانه بیش از ۱ میلیون هکتار کشت می نماید )

گندم  (  Бидай дәні – و روسی آن Зерно  )

یارانه های صادراتی و مشوق های گمرکی برای صادرات آرد از قزاقستان به میزان ۱۴ % و برخی دیگر امتیازات از جمله حمایت های مالی و اعتباری صندوق ضمانت صادرات قزاقستان ، افق روشنی را برای صادرات آرد به دیگر کشورها محیا نموده است .

بازار های سنتی قزاقستان از کشورهای ماترک شوروی سابق از یک سو و بازار افغانستان علاوه بر نزدیکی و دسترسی ریلی در ۲ نقطه این کشور ، تنها هدف صادراتی و در شرایط رقابتی نمی باشد چرا که قزاقستان نیز همچون هندوستان ، به بازار و روابط اقتصادی با افغانستان توجه ویژه ای داشته و از دیپلماسی کشاورزی موفقی بهره می برد .

امروز قزاقستان تنها بازیگر در صحنه های بین المللی بعنوان ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل و یا میانجی مذاکرات صلح سوریه و یا برجام نیست . قزاقستان علی رغم بدهی قابل توجه خارجی ، به برکت جذب سرمایه گذاری برای حوزه نفت خود ، نقش برادر یا همسایه ثروتمند را برای افغانستان داشته و علاوه بر بورسیه های تحصیلی به جوانان افغان ، کمک های بلاعوض قابل توجهی را به سمت افغانستان سرازیر می نماید .

در همین راستا و جهت ایجاد بازار و عادت مصرف کننده به آرد این کشور در افغانستان ، قیمت های قابل قبول و کمتر از نرخ های جهانی و حتی از قیمت های یارانه ای ایران نیز قابل دسترس برای مصرف کننده افغانستانی می باشد .

این ظرفیت و حمایت حداقل ۱۴ % موجب کاهش قیمت تمام شده و افزایش قدرت چانه زنی و فروش صادر کننده قزاقی در بازارهای حتی دور دست تر همچون عراق با ظرفیت ۳ میلیون تن در سال شده است .

امید است با هوشمندی مسئولین ، بازار صادرات آرد عراق برای بیش از ۳۳۰ کارخانه داخلی که با متوسط ۴۵ % ظرفیت خود فعالیت دارند گشوده شده و عدم اقدامات خلق الساعه در تغییر قیمت های عرضه بورس ، موجب تقویت و پایداری حضور در بازارهای صادراتی شود  .

علی رضوانی زاده

فروشگاه اینترنتی نون کامل

(سنگگ ، تافتون ، لواش و بربری ) سودابه